Dolar oslabuje vůči euru i v dolarovém indexu. Nejistota kolem brexitu drží libru ve ztrátě. Jako bezpečný přístav zafungoval švýcarský frank. Měny regionu zůstávají také ve ztrátě. Koruna krátce oslabila nad 26,40 za euro.

ČR: Průmyslová výroba v březnu zrychlila růst na 6,2 % z 4,5 %

Průmyslová výroba v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 4,6 procenta. Za březen opět zrychlil měsíční růst, a to na 6,2 procenta z únorových 4,5 procenta. Tržby z průmyslové činnosti stouply v prvním čtvrtletí o 4,4 procenta a tržby z vývozu průmyslových podniků o 6,7 procenta. Nové zakázky meziročně vzrostly o 7,9 procenta. O několik procent se také zvedly počty zaměstnanců ve větších podnicích a jejich průměrné hrubé mzdy. 

Produkce průmyslu v Česku zatím letos vytrvale stoupá, a navíc meziroční růst neustále zrychluje. V lednu činil podle ČSÚ 2,8 procenta, v únoru 4,5 a v březnu více než šest procent. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů je ale březnový růst nižší, a to 3,5 procenta. Letošní březen měl ve srovnání s loňským o jeden pracovní den více.     

K březnovému zvýšení produkce podle statistiků nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která stoupla o 8,5 procenta, výroba pryžových a plastových výrobků s růstem o 14,6 procenta a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, která rostla o 7,1 procenta. Pokles naopak zaznamenala těžba a dobývání, a to o 13,1 procenta, tisk a rozmnožování nahraných nosičů se snížením produkce o 1,4 procenta a výroba koksu a rafinovaných ropných produktů, která se snížila o 2,3 procenta.     

Tržby z průmyslové činnosti v březnu meziročně vzrostly o 6,5 procenta. Tržby z přímého vývozu rostly o 8,6 a domácí tržby o čtyři procenta. Hodnota nových zakázek stoupla o 10,2 procenta. Výrazněji stoupla u zahraničních zakázek, kde růst dosáhl 13,1 procenta, kdežto tuzemské zakázky vzrostly jen o 4,6 procenta. Za celé první čtvrtletí nové zakázky meziročně vzrostly o 7,9 procenta.     

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více pracovníky se v březnu meziročně zvýšil o 3,3 procenta a průměrná hrubá měsíční mzda stoupla o 3,1 procenta na 28.542 korun. Za čtvrtletí stoupl počet zaměstnanců o 3,2 procenta a výše mzdy o 2,1 procenta na 27.234 korun. 

Newsletter