Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

ČR: Průmyslové ceny v prosinci zrychlily pokles, loni nižší poprvé od 2009

Ceny průmyslových výrobců v České republice loni klesly o 0,8 procenta, a snížily se tak poprvé od roku 2009. V prosinci zrychlily meziroční pokles o dva procentní body na 3,7 procenta, dál se snižovaly i ceny zemědělských výrobců. Naopak ve stavebnictví a službách ceny opět stouply.

Proti listopadu se snížily ceny v průmyslu a službách, ve stavebnictví stagnovaly a v zemědělství vzrostly. Meziměsíční pokles PPI v prosinci zrychlil na 1,3 % z 0,6 %.      

Ceny průmyslových výrobců meziročně klesaly po celý loňský rok s výjimkou srpna. V celoročním srovnání se loni snížily ceny elektřiny a plynu, těžby a ropných produktů. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly v roce 2014 v průměru nižší o 0,3 procenta. Zvýšily se ceny dřeva, papíru a tisku, dopravních prostředků a vody.   

České spotřebitelské ceny klesají, loňská inflace nejslabší od roku 2003 

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v prosinci klesla na 0,1 procenta z listopadových 0,6 procenta, což vyvolalo u investorů obavy z deflace a reakce České národní banky a vedlo k oslabení koruny. V průměru za celý loňský rok spotřebitelské ceny v Česku vzrostly o 0,4 procenta, tedy nejméně od roku 2003.

Newsletter