ČR: Růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil meziročně na 0,7 % z 0,5 %

Tuzemské spotřebitelské ceny v květnu zrychlily meziroční růst z dubnových 0,5 na 0,7 procenta, což bylo nejvíce od loňského října. Proti dubnu ceny stouply o 0,3 procenta, přispělo k tomu pokračující zdražování pohonných hmot, dražší brambory, ale také vyšší ceny lázeňských pobytů. Analytici počítali s meziročním růstem cen o 0,6 procenta. 

Největší vliv na zvyšování cenové hladiny měly v květnu ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák vlivem zvýšení cen cigaret o 9,0 %. Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny zemního plynu o 4,5 %, vodného o 3,4 %, stočného o 2,8 %, čistého nájemného o 1,7 %, tepla o 2,2 %. Ceny elektřiny byly meziročně nižší o 0,3 %. V oddíle ostatní zboží a služby vzrostly ceny pojištění o 1,6 % a ceny finančních služeb o 7,5 %. V oddíle odívání a obuv byly vyšší ceny oděvů o 1,6 % a obuvi o 8,5 %. 

Na snižování meziroční cenové hladiny nadále působil pokles cen v oddílech doprava, zdraví (vliv zrušení regulačních poplatků), pošty a telekomunikace. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,7 % a ceny služeb o 0,8 %.

V meziměsíčním srovnání na snižování celkové úrovně spotřebitelských cen v květnu působil především pokles cen v oddíle odívání a obuv, kde ceny oděvů klesly o 0,6 %. V oddíle pošty a telekomunikace se snížily ceny telefonických a telefaxových služeb o 0,4 %. V oddíle ostatní zboží a služby byly nižší ceny osobní péče o 0,5 %. Z potravin klesly zejména ceny chleba o 0,5 %, běžného pečiva o 5,1 %, uzenářského zboží o 0,7 %, mléka o 2,0 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,3 % a ceny služeb o 0,1 %.

Newsletter