ČR: Schodek státní rozpočtu se v březnu snížil na 9,2 miliardy Kč

Státní rozpočet se ke konci března dostal do schodku 9,2 miliardy korun, ke konci února to bylo 19,9 miliardy korun. Loni v březnu vykázal rozpočet přebytek 16,3 miliardy korun. Ke konci března dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 364,3 mld. Kč a celkové výdaje 373,5 mld. Kč. Uvedlo to dnes ministerstvo financí v tiskové zprávě.

Meziroční srovnání negativně ovlivňuje fakt, že v průběhu prvního čtvrtletí roku 2018 získal státní rozpočet mimořádně prostředky ve výši 20,0 mld. Kč, které představovaly část závěrečných plateb vztahujících se k programovému období 2007–2013.

Negativně na meziroční srovnání působí také vyšší výdaje státního rozpočtu, zejména výdaje na důchody a další sociální dávky, které byly meziročně vyšší o 11,1 mld. Kč, nárůst výdajů na platy v regionálním školství vyšší o 7,6 mld. Kč, nárůst odvodů vlastních zdrojů do rozpočtu EU o 7,0 mld. Kč, ale také o 4,7 mld. Kč vyšší kapitálové výdaje.

Pozitivně naopak působí nárůst většiny daňových titulů, zejména březnový nárůst inkasa DPH o 12 %, růst inkasa daně z příjmů právnických osob, která meziročně vzrostla o 3,9% i výrazný meziroční růst daně z příjmů fyzických osob.

Newsletter