ČR: Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 5,9 mld. Kč

Státní rozpočet ke konci června skončil se schodkem 5,9 miliardy korun. K 30. červnu dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 688,1 miliardy korun a celkové výdaje 694 miliard. Loni v červnu byl rozpočet ve schodku 4,6 miliardy korun, oznámilo dnes ministerstvo financí v tiskové zprávě.

Hospodaření státního rozpočtu očištěné na příjmové i výdajové straně o prostředky z rozpočtu EU a FM by skončilo schodkem ve výši 28,8 miliardy korun. Ve stejném období loni by takto očištěný výsledek představoval schodek ve výši 13,2 mld. Kč.

Hospodaření státního rozpočtu zůstává výrazně ovlivněno dubnovým transferem 4,3 mld. Kč na doplnění pojistných fondů EGAP. Na meziroční srovnání příjmů má také velký vliv 5,8 mld. Kč převedených v roce 2017 ze zvláštních účtů privatizace na krytí deficitu tzv. důchodového účtu, který má být letos naopak v mírném přebytku.

Pozitivní zprávou je zejména meziroční růst výdajů na financování společných programů EU/FM a ČR o 16,4 mld. Kč (z toho růst o 13,2 mld. Kč se týkal kapitálových výdajů). Schopnost realizovat společné programy EU a ČR v rámci programového období 2014-2020 tak z meziročního hlediska výrazně roste.

Newsletter