Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje k 25,40 za euro. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se proti euru obchoduje kolem dnešní otevírací ceny na 1,1720 EURUSD.

ČR: Stavební produkce v červnu zpomalila na 7,5 % z květnových 10,1 %

AKTUALIZOVÁNO – Stavební produkce v červnu po vyloučení sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla reálně meziměsíčně vyšší o 0,2 procenta. Meziročně po očištění o vliv počtu pracovních dnů vzrostla o 8,9 %, bez očištění se zvýšila o 7,5 %. Červen 2018 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně.

Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 6,7 %. Produkce inženýrského stavitelství se meziročně zvýšila o 9,6 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v červnu 2018 meziročně snížil o 1,7 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 9,9 % a činila 37 471 Kč.

Stavební úřady v červnu vydaly 7089 stavebních povolení, meziročně o 1,9 % méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 32,3 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2017 vzrostla o 13,9 %.

Počet zahájených bytů v červnu meziročně vzrostl o 0,6 % a dosáhl hodnoty 2632 bytů. V rodinných domech došlo k nárůstu počtu bytů o 7,9 procenta, v bytových domech byl počet zahájených bytů na úrovni června loňského roku. Počet dokončených bytů v červnu 2018 meziročně klesl o 5,8 % a činil 2 353 bytů. V rodinných domech došlo k růstu o 10,0 %, v bytových domech klesl počet dokončených bytů o 20 procent.

„Růst počtu zahájených staveb nových bytů přispívá ke zpomalování růstu jejich cen. Přestože posílení bytové výstavby pomůže kompenzovat výkyvy v jarních měsících, zájemci o byty rozdílných cenových kategorií nadále nesnadno uspokojují své požadavky z důvodu omezené nabídky. V dohledné době nelze očekávat zastavení růstu cen bytů, přestože zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů Českou národní bankou brzdí nárůst jejich cen“ říká člen dozorčí rady Expobank Jiří Schwarz.

Šéf developerské firmy Evžen Korec uvedl, že se v červnu dařilo jak inženýrskému tak i pozemnímu stavitelství. Ani šestý měsíc letošního roku však nepřinesl zlom v bytové výstavbě. Ta hlavně v Praze zůstává kriticky nízká. „Rezidenční výstavba v hlavním městě se po neobvykle silném květnu vrátila do svých velmi slabých kolejí. Za celý červen se totiž v Praze podle ČSÚ začalo stavět v bytových domech jen 78 nových bytů. Pro představu: to je jeden menší rezidenční projekt. Od začátku roku tak ČSÚ eviduje v Praze celkem 1141 zahájených nových bytů. Pokud bychom odečetli osm stovek bytů zahájených v květnu v rámci jednoho projektu v Modřanech, pohybovala by se bytová výstavba stále na podobné úrovni, na jaké se nyní nachází hladiny českých řek po dlouhotrvajícím suchu,“ dodal Korec.

Newsletter