ČR: Stavební produkce v říjnu rostla o 5,9 %, září revidováno na – 3,2 %

AKTUALIZOVÁNO – Stavební produkce v říjnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně vzrostla o 3,2 procenta, bez očištění se zvýšila o 5,9 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 4,6 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 50,6 %. Bylo zahájeno meziročně o 30,2 % bytů více. Dokončeno bylo o 25,6 % bytů méně.

Výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomáškova uvedla, že statistiky českého stavebnictví za říjen příliš optimismu do adventního času nevnášejí. Výsledek po očištění, mírný růst o 3,2 procenta, české ekonomice vzhledem k loňskému propadu a tím i slabé srovnávací základně, mnoho plusových bodů nepřidá. „Na lepší časy se neblýská ani při pohledu na počty zahájených bytů, které v Praze sice vzrostly, ale na zatím stále zcela nedostatečnou úroveň. Od ledna do října 3872 dokončených bytů v Praze znamená dokonce v meziročním srovnání pokles o více než 11 procent,“ dodala.

„Po dnešních číslech vidíme jako realistický náš dřívější odhad růstu stavební produkce v letošním roce o 3-4%. Solidní příliv nových zakázek by měl živit obor také přinejmenším v první polovině příštího roku. Na rozdíl od letoška tedy stavebnictví nezahájí příští rok mezi sektory v roli outsidera,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank pro ČR a Slovensko Pavel Sobíšek.

 

 

Newsletter