Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

ČR: Stavebnictví v únoru zpomalilo na 9,4 % y/y

AKTUALIZOVÁNO – Stavební produkce v únoru reálně meziročně vzrostla o 9,4 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 6,2 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 20,0 %. Meziročně bylo zahájeno o 29,6 % bytů více. Dokončeno bylo o 28,4 % bytů více.

„Stavařům hrálo do karet počasí, které bylo v prvních dvou měsících letošního roku výrazně příznivější než o rok dříve. Stavební firmy proto mohly výrazně zkrátit zimní technologické přestávky a pokračovat v pracích i v lednu a únoru. Také výhled na další část roku slibuje pozitivní vývoj, neboť s blížícími se podzimními komunálními volbami bude vedení obcí dokončovat spoustu infrastrukturních projektů. Více investovat chce také stát, jakožto největší investor ve stavebnictví,“ uvedl šéf developreské firmy Ekospol Evžen Korec.

Newsletter