ČR v rámci EU stále zaostává v pevném internetovém připojení

Česko je stále pod průměrem EU v rozšíření vysokorychlostního internetu prostřednictvím pevných linek. Zatímco evropský průměr byl na začátku minulého roku 31,1 procenta, v ČR to bylo 28,4 procenta. Vyplývá to z údajů Českého telekomunikačního úřadu.

Na dnešek připadá světový den telekomunikací a informační společnosti, který se slaví při příležitosti výročí založení Mezinárodní telekomunikační unie v roce 1865.

Podíl přípojek se přitom za posledních pět let zvýšil o deset procentních bodů. Trvale roste počet připojení po optických vláknech na úkor zejména podílu xDSL přístupů přes pevné telefonní linky. Kabelový trh v posledních letech spíše stagnuje.

Po zahrnutí mobilního a bezdrátového připojení má největší podíl v ČR Wi-Fi s téměř 27 procenty, následuje xDSL s 24 procenty. Přes 23 procent mají mobilní operátoři a 14 procent kabelové firmy. Připojení po optice má podíl 12 procent.

Internet po optice nabízejí především menší lokální poskytovatelé. Společnost CETIN, disponující bývalou infrastrukturou O2, v současné době vlastní optické přístupové sítě pouze ve velmi omezeném měřítku. ČTÚ očekává, že počet optických přípojek dále poroste v souvislosti s připravovaným dotačním programem na budování nových vysokorychlostních přístupových sítí nové generace (NGA).

Newsletter