CRIF: Bankrotů firem bylo v listopadu nejméně v historii

Letos v listopadu bylo v Česku vyhlášeno 61 bankrotů obchodních společností, což je nejnižší počet za jeden měsíc od účinnosti insolvenčního zákona v lednu 2008. Proti říjnu jejich počet klesl o 31. Naopak bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo v listopadu vyhlášeno rekordních 755, což je o 76 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF Czech Credit Bureau.
    Z celkového počtu bankrotů fyzických osob podnikatelů jich 697 mělo formu oddlužení. Počet skutečných bankrotů fyzických osob podnikatelů se tak meziměsíčně snížil. Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 1230 bankrotů obchodních společností, což je meziroční pokles o devět procent. V témže období bylo vyhlášeno 7501 bankrotů fyzických osob podnikatelů, tedy proti stejnému období loni o 77 procent více.

V listopadu podali věřitelé 175 návrhů na bankrot obchodních společností, o 15 návrhů méně než v říjnu. Na fyzické osoby podnikatele bylo podáno 942 návrhů na bankrot, což je meziměsíčně o 79 návrhů méně.

Nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v odvětví služeb (21 bankrotů) a obchodu (19 bankrotů). Na tato dvě odvětví připadly dvě třetiny bankrotů vyhlášených v listopadu. „Meziročně se počty bankrotů obchodních společností snížily ve všech hlavních odvětvích, výjimkou bylo jen stavebnictví s růstem o jedno procento. Největší pokles zaznamenalo odvětví zpracovatelského průmyslu,“ uvedla analytička CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo vyhlášeno v Praze (22 bankrotů) a v Jihomoravském kraji (sedm bankrotů). Nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo v listopadu vyhlášeno v Jihočeském kraji (106 bankrotů) a v Ústeckém kraji (97). Nejméně bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo vyhlášeno ve Zlínském kraji (11 bankrotů) a v Praze (23).

Insolvenční zákon existuje od ledna 2008, měl však pro obchodní společnosti a podnikatele předchůdce v podobě zákona o konkurzu a vyrovnání z roku 1991. 

Newsletter