ČRo: Palác Blaník změnil majitele. V obchodu figuruje lobbista Janoušek

V Praze se nedávno odehrál miliardový obchod s nemovitostmi, v jehož pozadí stál podle informací Radiožurnálu také podnikatel a lobbista Roman Janoušek. Obchod měl podle tří zdrojů spolufinancovat. Konkrétně jde o pražský Palác Blaník (přejmenovaný na Fénix) na Václavském náměstí a také karlínský Hotel Čechie. Majitele změnily většinové podíly ve firmách, které je vlastní.

Lobbista Janoušek, který má od konce února ze zdravotních důvodů přerušený pobyt ve vězení, se tak nepřímo zřejmě vrací na své oblíbené místo. Právě v Paláci Blaník totiž začínal svoji kariéru. Léta tu měl pronajaté kanceláře, tady se seznámil s exprimátorem Pavlem Bémem a s nadsázkou se pak spekulovalo, že mu z Blaníku pomáhal řídit Prahu. Ostatně to bylo i inspirací k satirickému pořadu webu Stream.cz Kancelář Blaník virtuálního lobbisty Tondy Blaníka.

Smlouva o prodeji zhruba 80 procent akcií dvou firem, které uvedené nemovitosti vlastní, byla uzavřena v polovině července a oficiálně v ní Janouška dohledat nelze. Kupcem se totiž stala neznámá firma Gilraen and Co. V jejím vedení jsou dva lidé – Norbert Ostrčil, dlouholetý advokát podnikatele Tomáše Pitra, a Gabriela Lachoutová, bankéřka z finanční skupiny J&T.

Newsletter