ČSOB: Index očekávání firem pro 3. čtvrtletí dosáhl rekordu

Index očekávání firem pro třetí čtvrtletí, který ČSOB čtvrtletně zjišťuje mezi malými a středními podnikateli, dosáhl dosavadního maxima 31,4 bodu. V mezikvartálním srovnání stoupl o 17,2 bodu. Nejvýrazněji se na výsledku projevil očekávaný vývoj poptávky, informovala dnes ČSOB novináře.

V letošním roce dílčí index vývoje poptávky nabral optimističtější směr a vyšplhal se na rekordních 56 procentních bodů. Téměř polovina podnikatelů (45 procent) čeká v příštím kvartálu zvýšení poptávky.

„Již delší dobu sledujeme přelévání negativních předpokladů podnikatelů nejdříve do kategorie ‚beze změny‘ a posléze do předpokladů optimistických. Aktuální data navíc naznačují, že lehký příklon k pesimismu z posledního průzkumu byl zřejmě pouze přechodným výkyvem, způsobeným dočasným zvýšením nejistoty na konto poklesu HDP ve čtvrtém čtvrtletí, negativních informací z Číny či pomalejšího oživení v USA,“ uvedl ředitel útvaru firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Fakt, že jsou podniky ve svých vizích stabilní a nebojí se výkyvů trhu, potvrdil i doplňkový průzkum. Ten ČSOB uskutečnila na začátku července a mapovala v něm dopady brexitu na české živnostníky a podnikatele. Hodnoty očekávání poptávky se od původního indexu nijak výrazně neliší.

Rekordy lámou i investice. Podíl podnikatelů, kteří předpokládají, že objem investic bude v tomto roce větší než loni, vzrostl o deset bodů. Je tak největší za celou dobu sledování Indexu. Brexit ovšem lehce zchladil investiční apetit českých podnikatelů. Aktuální hodnota dílčího indexu objemu investic je ovšem s hodnotou 20,7 bodu historicky druhá nejvyšší.

Podíl podnikatelů, kteří se chystají své podnikání rozšířit, s 24 procentními body těsně atakuje historické maximum dílčího indexu rozšíření podnikání z roku 2014. Proti tomu omezit své podnikání hodlá osm procent dotázaných. Zachovat podnikání ve stávajícím rozsahu plánuje pro období příštích 12 měsíců naprostá většina firem (64 procent).

Index očekávání firem se také dívá na spokojenost podnikatelů a živnostníků s ekonomickou situací v ČR. Ta se podle nich proti mírnému poklesu na začátku roku zlepšila a nyní se blíží k historickému maximu z konce předchozího roku. S ekonomickou situací spokojeno 60 procent zástupců firem. Brexit na spokojenosti českým podnikatelům nepřidal. Téměř polovina z nich si myslí, že odchod Británie z EU poškodí českou ekonomiku. Toho, že by ale negativně ovlivnil jejich vlastní podnikání, se obává pouze desetina z nich.

Průzkum ohledně očekávání firem se uskutečnil mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání. Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem, může teoreticky nabývat hodnot od minus 100 do plus 100 bodů. Celkový index je průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a plánované úrovně podnikání. Ve druhém čtvrtletí 2016 ukazatel činil 14,2 bodu.

Newsletter