ČSSD chce v rozpočtu prosazovat peníze na bezpečnost či školství

ČSSD chce při debatě o rozpočtu na příští rok prosazovat jako prioritu peníze na zajištění bezpečnosti země, sociální služby či školství. Novinářům to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka. Ministr vnitra Milan Chovanec chce tři miliardy korun navíc na financování zvýšení počtu policistů, kybernetickou bezpečnost a boj proti terorismu. Pokud se bude v příštím roce dařit rozpočtu, chtěl by Sobotka vyplatit důchodcům jednorázový příspěvek 1200 korun.

Chovanec na tiskové konferenci uvedl, že pokud chce ČR zůstat bezpečnou zemí, musí bezpečnost zaplatit. „Ty prostředky mají mířit na nová místa pro policisty, na protiteroristická opatření. Jsou to peníze, které cíleně míří, nejsou to peníze, které bychom chtěli takzvaně projíst,“ řekl. Bezpečnost podle něj už není samozřejmostí, ale zůstává konkurenční výhodou ČR.

Sobotka řekl, že bezpečnost bude jednou z priorit, podle kterých bude sociální demokracie posuzovat návrh zákona o státním rozpočtu. „Ministr vnitra má v tomto naši jednoznačnou podporu,“ řekl. Další klíčovou věcí je podle premiéra sociální soudržnost. Ocenil, že kabinet zvyšuje platy ve zdravotnictví, školství a dalších zaměstnanců státní správy.

Mezi priority ministrů za sociální demokraty patří také modernizace průmyslu, sociální bydlení či zálohované výživné.

Newsletter