ČSSD je připravena jednat o obnovení koaliční vlády

Politické grémium sociální demokracie se dnes jednoznačně shodlo, že nejlepším řešením současné vládní krize je obnovení spolupráce na dosavadním koaličním půdorysu. „Jsem připraven jednat, hledat kompromis, který bude v zájmu občanů České republiky. Ale není možné, aby v nové vládě byl Andrej Babiš – on je totiž příčina této krize, nikdo jiný,“ řekl po jednání politického grémia předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka.

„Platí, že jsem musel přijmout razantní rozhodnutí, protože jsem nepokládal za možné, aby na jedné straně běžela veřejná debata o podezřeních vůči Andreji Babišovi týkajících se daňových úniků a já na to nereagoval,“ zdůvodnil Sobotka rozhodnutí podat demisi celé vlády. Zítra s důvody svého rozhodnutí seznámí i prezidenta republiky Miloše Zemana.

První místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec zdůraznil, že vedení strany krok Sobotky podpořilo. „Stojíme za svým předsedou, stojíme za svým premiérem. Tady je problém Andreje Babiše – 250 tisíc korun pobírá každý den a možná nezdaněně. My jsme s ním šli do projektu EET, snažíme se, aby každý podnikatel zdanil každou jednu prodanou housku. Ale pak není možné lidem říkat, že ti velcí mají výhodu,“ doplnil Chovanec.

Předseda ČSSD Sobotka zároveň upozornil na nahrávky, které se dnes objevily na internetu a na kterých Andrej Babiš zcela jasně úkoluje novináře jím vlastněných médií. „Andrej Babiš opakovaně tvrdil, že novináře ve svých médiích neúkoluje a neřídí. Dnes se ukázalo, že v této věci lhal. Chtěl bych vyzvat občany, pokud na to mají žaludek, ať si tu nahrávku pustí a ať si na to udělají vlastní názor,“ vyzval veřejnost předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Newsletter