ČSÚ: Celková důvěra v ekonomiku se téměř nezměnila

Celková důvěra v ekonomiku se téměř nezměnila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, oproti prosinci velmi mírně poklesl o 0,1 bodu na hodnotu 99,5. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně snížil o 0,6 bodu na hodnotu 96,9. Indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 2,3 bodu na hodnotu 112,3. Ve srovnání s lednem loňského roku jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší, indikátor důvěry podnikatelů je nepatrně nižší. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

V odvětví průmyslu se důvěra podnikatelů meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 1,9 bodu na hodnotu 96,8. Aktuální konjunkturální šetření ukázalo, že celkovou ekonomickou situaci hodnotily průmyslové podniky stejně jako v prosinci. Hodnocení současné celkové poptávky se také téměř nezměnilo, hodnocení zahraniční poptávky se mírně snížilo. Stav zásob hotových výrobků se meziměsíčně téměř nezměnil. Hlavní bariérou růstu produkce je znovu nedostatek zaměstnanců, uvádí ho 33 % respondentů. Přibližně 29 % vykazujících jednotek však stále znepokojuje i nedostatečná poptávka. Podnikatelé očekávají v příštích třech měsících snížení tempa růstu výrobní činnosti a zvýšení zaměstnanosti. Ukazatele očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou v meziměsíčním srovnání téměř stejné. Meziročně je důvěra v odvětví průmyslu nižší.

Pravidelný čtvrtletní průzkum ve zpracovatelském průmyslu v lednu prokázal, že se využití výrobních kapacit podniků v mezičtvrtletním srovnání zvýšilo a dosáhlo 85,8 %. Podnikatelé odhadují zajištění práce zakázkami na 8,6 měsíce, což je více než v předchozím čtvrtletí.

Newsletter