ČSÚ dnes zveřejní první data o vývoji HDP v 1. čtvrtletí

Český statistický úřad dnes zveřejní předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí. Podle odhadů analytiků domácí ekonomika zpomalila svůj růst. Ekonomové očekávají v průměru meziroční růst HDP o 2,6 procenta, v mezičtvrtletním srovnání počítají s růstem kolem 0,3 procenta.

„Nižší růst HDP ve srovnání s minulým rokem je očekávaný a souvisí s odezněním řady jednorázových faktorů, které táhly růst HDP v minulém roce nahoru, zejména dočerpáváním EU fondů. Slabší číslo by tak nemělo být zklamáním,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Odhady analytiků se výrazně liší. Důvodem je to, zda ve svých předpovědích vzali v úvahu nově připravovanou změnu metodiky sezónního očištění dat. Ta zohledňuje změny na trhu související se zachycením daní z produktů, zejména z tabákových výrobků.

Spolu s novým odhadem ČSÚ tak bude v úterý zveřejněna i revize časové řady sezónně očištěných údajů od prvního čtvrtletí 2014. „Tato skutečnost nebude mít vliv na tempa růstu HDP za celý rok 2014 a 2015,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Časová řada HDP před rokem 2013 bude i nadále očišťována dosavadním modelem.

V loňském 4. čtvrtletí HDP meziročně stoupl o čtyři procenta a mezičtvrtletně stagnoval.

Newsletter