ČSÚ: Maloobchod rostl v září mírnějším tempem

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v září zvýšily reálně o 2,5 procenta, bez očištění o 1,4 procenta. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 0,6 %. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel (CZ-NACE 47) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v září reálně o 0,6 %. Tržby za pohonné hmoty vzrostly o 2,5 %, za nepotravinářské zboží o 0,5 % a za potraviny o 0,2 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 2,5 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 4,8 %, za pohonné hmoty o 3,4 % a za potraviny o 0,9 %. V září 2018 bylo o jeden pracovní den méně než v září 2017.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 1,4 %, přičemž za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty vzrostly (o 3,1 %, resp. o 2,0 %), zatímco za potraviny klesly o 0,9 %.

Na celkovém růstu maloobchodu se nejvíce podílelo zvýšení prodeje zboží internetových obchodů a zásilkových služeb (růst tržeb o 16,7 %). Tržby se zvýšily v prodejnách specializovaných na prodej počítačového a komunikačního zařízení (o 9,3 %), výrobků pro kulturu, sport a rekreaci (o 8,7 %) a výrobků pro domácnost (o 2,0 %). Pokles naopak zaznamenaly prodejny specializované na prodej oděvů a obuvi (o 3,7 %) a farmaceutického a zdravotnického zboží (o 2,7 %). Nižší tržby realizovaly také specializované i nespecializované prodejny potravin (o 2,8 %, resp. o 0,8 %).

Newsletter