ČSÚ oznámí, jak se dařilo ekonomice, průmyslu, obchodu a stavbám

Český statistický úřad dnes oznámí, jak se v listopadu dařilo průmyslu, stavebnictví a zahraničnímu obchodu. Zveřejní také třetí odhad vývoje ekonomiky za loňské třetí čtvrtletí, který může zpřesnit předchozí dva odhady z 15. listopadu a 2. prosince. Oba tyto údaje ukazovaly na meziroční zpomalení růstu HDP na 1,9 procenta. Šlo by o nejpomalejší růst za 2,5 roku.

Ve srovnání s druhým čtvrtletím loňského roku ekonomika ve třetím kvartále stoupla o 0,2 procenta. Analytici očekávají, že i přes meziroční zpomalení ve třetím čtvrtletí ekonomika za celý loňský rok stoupne zhruba o 2,5 procenta. Letos pak zrychlí na 2,7 procenta. První odhad loňského HDP statistici zveřejní 14. února.

Další dnešní sada čísel ukáže listopadový vývoj v průmyslu, stavebnictví a obchodu. Říjnová data ukázala na pokles průmyslové i stavební výroby, ale i na rekordní přebytek obchodu. Pokles stavebnictví, který zrychlil ze zářijových 7,7 na říjnových 8,5 procenta analytiky nepřekvapil. Proti tomu meziroční pokles průmyslové výroby o 1,7 procenta byl pro ně zklamáním. Považují ho ale jen za přerušení růstového trendu. S ohledem na ukazatele z Německa očekávají, že listopad přinese opět více optimistické hodnoty.

Slabší říjnová čísla o průmyslu někteří ekonomové dávají za vinu poklesu výroby aut, který podle nich stojí také za snížením vývozu v desátém měsíci. Klesl však i dovoz, takže zahraniční obchod v říjnu skončil s přebytkem 15,5 miliardy korun. Meziročně byl o 300 milionů korun vyšší a zároveň nejvyšší od roku 2005, kdy se začala tato statistika v národní metodice zveřejňovat.

Newsletter