ČSÚ oznámí, jak se v dubnu dařilo výrobě, obchodu a stavebnictví

Český statistický úřad dnes oznámí, jak se v dubnu dařilo průmyslové výrobě, stavebnictví a obchodu s cizinou. Březnová data byla podle ekonomů varováním. Růst průmyslu, který je tahounem českého hospodářství, se v březnu téměř zastavil. To se podle odhadu ekonomů v dubnu mírně zlepšilo, výroba přidala na tempu a rostla o více než dvě procenta. Zahraniční obchod sice v březnu vykázal přebytek, vývoz ale klesl o 2,5 procenta. A stavebnictví propadlo o více než 12 procent. Tento propad v dubnu zřejmě ještě zesílil.

Průmyslová výroba v Česku v březnu zpomalila meziroční růst na 0,6 procenta z únorových 5,6 procenta. Horší výkon průmysl předvedl naposledy v listopadu 2014. Podle analytiků průmysl přeřadil na nižší rychlostní stupeň, což dokládá i pokles průmyslových zakázek, který byl v březnu prvním od května 2013.

Analytici Komerční banky odhadují meziroční růst na 2,8 procenta, na kterém se bude podílet především automobilový průmysl. Analytici ČSOB očekávají 2,4procentní růst. Podle nich jsou na průmyslu vidět známky postupného zpomalování dynamiky. „Část průmyslu se již nachází v blízkosti svých produkčních možností, zatímco další část strádá v důsledku laciné východní konkurence (ocel) a technických výpadků produkce (chemie, rafinérie, energetika),“ uvedli.

Obchodní bilance Česka v březnu zvýšila meziročně přebytek o čtyři miliardy korun na 21,7 miliardy. Varující byl ale exportní výkon firem – vývoz meziročně klesl o 2,5 procenta, exportéři vyvezli zboží za 296 miliard korun. Dovoz se snížil o 4,1 procenta. Analytici ČSOB očekávají dubnový přebytek obchodu kolem 20 miliard korun.

Stavebnictví v březnu propadlo o výrazných 12,5 procenta po únorovém poklesu o 2,3 procenta. Šlo o nejvýraznější pokles od poloviny roku 2013. Podle analytiků hrozí, že po dvou letech růstu by české stavebnictví mohlo upadnout do stagnace nebo i zpět do krize. Loňský růst byl podle nich „nadopovaný“ dočerpáváním peněz z evropských fondů. Ekonomové Komerční banky očekávají, že v dubnu bude meziroční propad ještě výraznější než v březnu. Odhadují ho na 13 procent.

Newsletter