Hlavní měnový pár se obchoduje do strany nad hranicí 1,1300 EURUSD. Ekonomický kalendář dnes moc kurzotvorných impulzů nepřinese, trhy se tak budou řídit převážně náladou, která je zatím nakloněna ve směru k riziku Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

ČSÚ: Stavební produkci se nedaří nastartovat růst

Stavební produkce v dubnu reálně meziročně klesla o 3,9 %. Meziměsíčně byla nižší o 1,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 13,5 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 8,8 %. Meziročně bylo zahájeno o 6,6 % bytů více. Dokončeno bylo o 57,4 % bytů více.

Stavební produkce1 v dubnu 2021 byla reálně meziměsíčně nižší o 1,3 %. „Stavební produkce v dubnu meziročně klesla o 3,9 % v důsledku vývoje v pozemním stavitelství. Inženýrské stavby byly na vysoké úrovni loňského dubna,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 5,4 % (příspěvek −3,8 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství meziročně klesla o 0,3 % (příspěvek −0,1 p. b.). „Pozemní stavitelství mělo základnu nižší, ale k meziročnímu růstu nepřispěla. Stavební produkci mohlo zčásti ovlivnit nepříznivé počasí. Duben byl teplotně silně podnormální a během chladných dní padaly srážky i ve formě sněhu,“ doplňuje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců2 ve stavebnictví se v dubnu 2021 meziročně snížil o 1,4 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v dubnu 2021 meziročně vzrostla o 9,8 %. Růst průměrné mzdy byl ovlivněn nejen vyplacením ročních bonusů, ale také nízkou základnou z loňského dubna, kdy některé střední a menší firmy pracovaly v omezeném režimu (zaměstnanci čerpali nemocenskou, ošetřovné nebo neplacené volno).

Oblast stavebních povolení a bytové výstavby byla zčásti ovlivněna nízkou základnou z dubna 2020, kdy se z důvodu epidemie potýkala s omezenou činností některých stavebních úřadů i sníženým zájmem stavebníků. Stavební úřady v dubnu 2021 vydaly 7 962 stavebních povolení, meziročně o 13,5 % více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 37,6 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 vzrostla o 8,8 %.

Počet zahájených bytů v dubnu 2021 meziročně vzrostl o 6,0 % a dosáhl hodnoty 3 589 bytů. V rodinných domech došlo k poklesu počtu bytů o 1,0 %. V bytových domech byl zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 0,9 %. Rostl počet zahájených bytů v ostatních kategoriích výstavby především v nebytových budovách.

Počet dokončených bytů v dubnu 2021 meziročně vzrostl o 57,4 % a činil 2 889 bytů. V rodinných domech došlo k růstu o 61,5 %, v bytových domech počet dokončených bytů rostl o 27,8 %.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v březnu 2021 v EU27 meziročně vzrostla o 14,9 %. Pozemní stavitelství se zvýšilo o 13,7 % a inženýrské stavitelství vzrostlo o 19,0 %. Údaje za duben 2021 Eurostat zveřejní podle předběžného harmonogramu dne 17. 06. 2021.

__________________
Poznámky:

Meziroční vývoj stavební produkce, není-li uvedeno jinak, je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční, popř. mezičtvrtletní tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti. Příspěvky k růstu, nebo poklesu, jsou počítány z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů.
Ukazatele týkající se zaměstnanosti ve stavebnictví se vztahují k celé populaci podniků s převažující stavební činností. Ukazatel evidenčního počtu zaměstnanců nezahrnuje osoby pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti, pracující majitele podniků a spolupracující členy domácnosti, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru. Do údaje o evidenčním počtu zaměstnanců ve stavebnictví nejsou rovněž zahrnuti zaměstnanci agentur, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru v odvětví služeb (CZ-NACE 78.2).

Newsletter