ČSÚ uvede výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu

Český statistický úřad dnes zveřejní červnové výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu v Česku. Předešlé květnové statistiky sice ukázaly solidní výkon českého hospodářství, čísly ale podle analytiků výrazně zahýbal kalendář. Pracovních dní totiž bylo o tři více než loni.

Průmyslová výroba v květnu zrychlila meziroční růst na 8,6 procenta. Naposledy takto rychle rostla loni v červnu, letos v dubnu byl růst zhruba poloviční. Podle analytiků květnové výsledky sice potvrzují solidní kondici české ekonomiky, růst byl však po odečtení vlivu počtu pracovních dní nevýrazný.

Stavebnictví ztrácelo, ale meziroční pokles zpomalilo na 4,3 procenta po dubnovém snížení produkce o 13,7 procenta. Podle ekonomů stavebnictví klesá hlavně kvůli vysoké srovnávací základně z loňského roku, kdy Česko dočerpávalo evropské peníze z programového období 2007 – 2013.

Přebytek zahraničního obchodu v květnu meziročně vzrostl o 7,7 miliardy korun na 18,2 miliardy korun. Šlo ale o nejnižší letošní přebytek, v předchozích měsících vždy převyšoval 20 miliard.

Již minulý týden statistici zveřejnili červnové výsledky maloobchodu. Tržby v maloobchodě bez aut zpomalily meziroční růst na 6,2 procenta z květnových 7,5 procenta. Po zohlednění kalendářních vlivů však rostly nejrychleji v letošním roce.

Newsletter