ČSÚ: Vývoz i dovoz mezi ČR a Velkou Británii do dubna stoupl

Letos od ledna do dubna se do ČR dovezlo z Velké Británie zboží za 27,4 miliardy korun, což je meziroční nárůst o více než pětinu. Export českého zboží do Velké Británie od ledna do dubna meziročně stoupl o necelých pět procent na necelých 60,8 miliardy korun. O vývoji zahraničního obchodu v metodice tzv. národního pojetí dnes informoval Český statistický úřad. Bilance zahraničního obchodu v národním pojetí s Velkou Británií tak skončila s přebytkem 33,3 miliardy korun, což je o dvě miliardy méně než před rokem.

Loni podle národního pojetí vývoz z Británie do České republiky činil 68 miliard korun a český vývoz do Spojeného království 166,3 miliardy Kč.

Statistici dále upozornili, že míra nezaměstnanosti je v obou zemích v porovnání s průměrem EU nízká. V ČR byla v březnu podle metodiky Eurostatu 4,1 procenta a v Británii pět procent.

Metodika národního pojetí u zahraničního obchodu sleduje skutečný obchod se zbožím realizovaný mezi českými a zahraničními subjekty. Další metodika přeshraničního pojetí vypovídá výhradně o fyzickém pohybu zboží přes hranice ČR, bez ohledu na to, zda dochází k obchodu mezi českými a zahraničními subjekty.

Newsletter