ČSÚ zveřejní údaje o průmyslu, stavebnictví a maloobchodě

Český statistický úřad dnes oznámí, jak se v květnu dařilo průmyslu, stavebnictví a maloobchodu. Průmysl, který je tahounem české ekonomiky, se v dubnu po předchozím zaškobrtnutí znovu nadechl a vzrostl meziročně o více než čtyři procenta. Naproti tomu tržby v maloobchodě zpomalily růst z březnových šesti na necelých pět procent. Ještě horší výsledky v dubnu vykázalo stavebnictví, které se propadlo o 13,7 procenta.

Průmyslová výroba v Česku v dubnu meziročně zrychlila o 4,2 procenta po revidovaném březnovém růstu o 1,2 procenta. Na pozitivním výsledku se kladně podepsal zejména automobilový průmysl. K růstu přispěla ale i kovovýroba a produkce pryžových a plastových výrobků.

Méně radostné bylo meziměsíční srovnání údajů o výkonnosti českého průmyslu. Jeho produkce v dubnu oproti březnu klesla po očištění o sezonní vlivy o 1,3 procenta.

Tržby v maloobchodě v dubnu zpomalily meziroční růst na 4,9 procenta z předchozích šesti procent. Vyšší byl prodej zejména nepotravinářského zboží a pokračoval dlouhodobý trend růstu prodejů prostřednictvím internetu či zásilkové služby.

Na zotavení zatím čeká české stavebnictví. V dubnu prohloubilo svůj meziroční pokles na 13,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od března 2013. Podle analytiků za to mohlo především dočerpávání dotací z evropských fondů z programového období 2007 až 2013, které navýšilo loňskou srovnávací základnu, a také problémy se stavební legislativou.

Newsletter