ČSÚ zveřejní zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v 1. čtvrtletí

Český statistický úřad dnes zveřejní další zpřesněná data o vývoji ekonomiky za první čtvrtletí. Podle údajů z počátku června ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o tři procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,4 procenta.

Příznivý hospodářský vývoj podle ČSÚ pokračoval ve většině odvětví ekonomiky, zejména ve zpracovatelském průmyslu. Rostla domácí i zahraniční poptávka, domácí při zpomalení investic hlavně díky rostoucí spotřebě domácností.

Statistici dnes také zveřejní nové revidované čtvrtletní národní účty od prvního čtvrtletí 2011 do prvního čtvrtletí 2016. Revize by ovšem měla mít zanedbatelný dopad na tempa růstu HDP. Důvodem revize jsou změny v notifikaci deficitu a dluhu vládních institucí, které provedl ČSÚ loni v září.

Na konci června ČSÚ zveřejnil revizi ročních národních účtů, tedy vývoje ekonomiky včetně struktury, za roky 2011 až 2015. Podle revize česká ekonomika vzrostla loni meziročně o 4,5 procenta a předloni o 2,7 procenta. Podle předchozích údajů vzrostl HDP loni o 4,2 procenta a předloni o 2,0 procenta.

Newsletter