ČT se omluvila Rittigovi za reportáž o zabaveném zlatě

Česká televize se dnes v pořadu Události omluvila podnikateli Ivo Rittigovi za reportáž z roku 2014, která ho spojovala s penězi a zlatem v kauze Nagyová. Televize se proti verdiktu nařizujícímu omluvu bránila i u Nejvyššího soudu, ale neuspěla. Dnes odpoledne server iDnes.cz informoval, že Rittig od července vymáhá omluvu exekucí.

Televize odvysílala omluvu zhruba v polovině Událostí. „Omluva panu Ivo Rittigovi. V pořadu České televize Události odvysílaném dne 13.2. 2014 bylo zveřejněno tvrzení, že Policie ČR zajistila ve firmách pana Ivo Rittiga 150 milionů a desítky kilogramů zlata. Toto tvrzení je nepravdivé a za jeho zveřejnění se omlouváme. Česká televize,“ uvedl moderátor Jakub Železný.

Spor souvisel s majetkem, který policie zabavila v červnu 2013 při razii v kauzách kolem Nagyové, šéfky kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Informace odvysílané v reportáži se ale později nepotvrdily. Městský soud v Praze v únoru nařídil ČT, aby se Rittigovi ve vysílání omluvila. Televize se dovolala k Nejvyššímu soudu, který ale dovolání zamítl.

Rittig začal omluvu vymáhat prostřednictvím exekuce. Pokud by se televize neomluvila, hrozila by jí podle serveru iDnes.cz pokuta. „Exekuční řízení bylo zahájeno 20. července,“ řekl iDnes.cz místopředseda Obvodního soudu pro Prahu 4 Michal Květ.

Rittigovo jméno se objevuje v řadě kriminálních případů. Vyučený prodavač, odsouzený podle médií v roce 1988 k devíti letům vězení za manko 766.000 Kčs v samoobsluze, figuruje jako obžalovaný či obviněný třeba v kauzách údajného tunelování firmy Oleo Chemical a tendru na jízdenky pražské MHD.

Newsletter