Čtvrtletní příjmy z turistiky v Turecku se propadly o třetinu

Příjmy z turistiky v Turecku se ve třetím čtvrtletí meziročně propadly o 33 procent na 8,28 miliardy dolarů (204 miliard Kč). Oznámil to dnes turecký statistický úřad. Na příjmy měly negativní dopad bezpečnostní obavy po sérii teroristických útoků v zemi, napsala agentura Reuters.

Zájem turistů o Turecko podkopal například červnový teroristický útok na istanbulském letišti či červencový pokus o vojenský převrat. Turecký turistický sektor se dostal pod tlak také kvůli napjatým vztahům s Ruskem.

Turecko dříve patřilo k nejoblíbenějším destinacím ruských turistů. Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se ale prudce zhoršily poté, co loni v listopadu turecká armáda sestřelila ruský vojenský letoun. Rusko v reakci na tento incident zakázalo domácím leteckým společnostem nabízet zájezdy do Turecka.

Letos v létě se však vztahy mezi Ruskem a Tureckem začaly postupně zlepšovat. Ruský prezident Vladimir Putin po srpnovém setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem uvedl, že prioritou pro Rusko a Turecko je návrat k předkrizovým poměrům. Krátce poté Rusko zrušilo zákaz charterových letů do Turecka.

Newsletter