Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké jen mírně. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Čtvrtletní výnosy největšího státního fondu byly třetí nejvyšší v historii

Norský státní fond bohatství, který má k dispozici 915 miliard USD (23 bilionů Kč) a je největším na světě, vydělal v prvním čtvrtletí ze svých investic 298 miliard norských korun (865,7 miliard Kč). To byl třetí nejvyšší zisk v historii fondu, ke kterému přispěl prudký růst akciových trhů, uvádí se v dnešním prohlášení fondu.

„Měřeno v norských korunách to bylo třetí nejlepší čtvrtletí v historii fondu, tažené vysokou návratností investic do akcií,“ napsal v prohlášení generální ředitel Yngve Slyngstad.

Vláda v prvním čtvrtletí vytáhla z fondu 23 miliard NOK, které použila na platby veřejných výdajů v době, kdy klesají příjmy z prodeje ropy a plynu. Za celý loňský rok vybrala vláda z fondu 101 miliard NOK, napsala agentura Reuters.

Fond investuje výnosy z rozsáhlé těžby ropy a plynu v Norsku. Vlastní podíly ve zhruba 9000 firmách po celém světě a 1,3 procenta všech akcií prodávaných na burzách. Patří mezi nejvlivnější investory na světě a čas od času vydává dokumenty, kterými se snaží ovlivňovat chování podniků.

Newsletter