Čtvrtletní výnosy největšího státního fondu byly třetí nejvyšší v historii

Norský státní fond bohatství, který má k dispozici 915 miliard USD (23 bilionů Kč) a je největším na světě, vydělal v prvním čtvrtletí ze svých investic 298 miliard norských korun (865,7 miliard Kč). To byl třetí nejvyšší zisk v historii fondu, ke kterému přispěl prudký růst akciových trhů, uvádí se v dnešním prohlášení fondu.

„Měřeno v norských korunách to bylo třetí nejlepší čtvrtletí v historii fondu, tažené vysokou návratností investic do akcií,“ napsal v prohlášení generální ředitel Yngve Slyngstad.

Vláda v prvním čtvrtletí vytáhla z fondu 23 miliard NOK, které použila na platby veřejných výdajů v době, kdy klesají příjmy z prodeje ropy a plynu. Za celý loňský rok vybrala vláda z fondu 101 miliard NOK, napsala agentura Reuters.

Fond investuje výnosy z rozsáhlé těžby ropy a plynu v Norsku. Vlastní podíly ve zhruba 9000 firmách po celém světě a 1,3 procenta všech akcií prodávaných na burzách. Patří mezi nejvlivnější investory na světě a čas od času vydává dokumenty, kterými se snaží ovlivňovat chování podniků.

Newsletter