Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Čtvrtletní zisk bank v USA kvůli levné ropě klesl o dvě procenta

Nízké ceny ropy mají negativní dopad i na finanční situaci bank. Zisky amerických bank se v prvním čtvrtletí snížily meziročně o dvě procenta na 39,1 miliardy dolarů (944,5 miliardy Kč) a bankám prudce stouply ztráty ze špatných úvěrů kvůli nárůstu nesplácených úvěrů pro energetický sektor. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).

Objem komerčních a průmyslových úvěrů, které jsou ve zpoždění se splácením více než 90 dní, vzrostl o 65,1 procenta. To je největší růst od prvního čtvrtletí 1987. Hlavní podíl na problémových úvěrech měly úvěry pro energetický sektor, kde mají negativní vliv na producenty nízké ceny ropy a plynu. Banky také zvýšily své rezervy na ztrátové úvěry o 50 procent.

Více než polovině všech bank, 61,4 procentům, v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně zisk. Nárůst špatných úvěrů v energetickém sektoru však měl dopad hlavně na největší banky v zemi. Šest z nich má napojení na ztrátové úvěry v objemu miliard dolarů. Dařilo se tak převážně menším bankám bez vazeb na ropný sektor. Pouze pět procent bank bylo neziskových.

Počet takzvaných problémových bank na tajném seznamu FDIC se snížil na 165 ze 183 v prvním čtvrtletí 2015. To je nejmenší počet za více než sedm let a prudký pokles z vrcholu v prvním čtvrtletí 2011, kdy bylo na seznamu 888 problémových bank.

V poklesu pokračuje i počet bankrotů bank. Od počátku letošního roku zkrachovaly pouze tři banky. Loni ve stejném období to bylo pět bank, napsaly agentury AP a Reuters.

Newsletter