Čtvrtletní zisk Caterpillaru prudce klesl

Zisk největšího světového výrobce stavebních a těžebních strojů Caterpillar ve třetím čtvrtletí prudce klesl a výrazně se snížily i jeho tržby. Může za to přetrvávající útlum stavební a těžební aktivity takřka v celém světě, sdělila dnes americká společnost.

Čistý zisk Caterpillaru klesl na 368 milionů dolarů (8,8 miliardy Kč) ze zhruba jedné miliardy USD ve stejném období loňského roku. Zisk na akcii se snížil o zhruba dolar na 75 centů a skončil tři centy pod průměrným odhadem analytiků dotázaných agenturou Reuters. Akcie firmy po zprávě oslabily o téměř tři procenta a od počátku roku ztrácejí zhruba čtvrtinu hodnoty.

Tržby společnosti se snížily na 11 miliard dolarů, což bylo rovněž mírně pod očekáváním. O rok dříve výnosy Caterpillaru dosáhly 13,4 miliardy dolarů.

Minulý měsíc společnost uvedla, že do roku 2018 může zrušit až 10.000 pracovních míst, což odpovídá asi devíti procentům její celkové pracovní síly. Firma zároveň zhoršila výhled pro letošní rok.

Výsledky Caterpillaru už déle než rok podkopává nepříznivý vývoj globální aktivity v těžbě surovin, jejichž ceny začaly loni prudce klesat. Útlum ekonomického růstu v Číně, která je největším světovým spotřebitelem surovin, oslabil poptávku po těžařských strojích u největších producentů komodit, zejména v Austrálii. Řada těžařských firem odkládá nebo ruší zakázky na těžební stroje a Caterpillar zavírá některé továrny a propouští.

Newsletter