Čtvrtletní zisk největší americké pojišťovny AIG výrazně klesl

Čistý zisk největší americké komerční pojišťovny American International Group (AIG) ve druhém čtvrtletí klesl meziročně o 41 procent na 1,8 miliardy doaůrů (44,5 miliardy Kč). Výrazně klesly počty nových pojistných smluv v téměř všech divizích, sdělila dnes společnost.

Provozní zisk společnosti mírně stoupl na 1,9 miliardy USD. Počet nově podepsaných smluv v největší divizi majetkového a úrazového pojištění se propadl o 67 procent. Jediná oblast, která zaznamenala nárůst, bylo důchodové pojištění.

Akcie AIG po údajích klesly o zhruba pět procent. Od počátku roku do pondělka přitom získaly 14,5 procenta a vedly si podstatně lépe než indexu pojišťovacího sektoru S&P 500, který za tu dobu posílil o šest procent, uvedla agentura Reuters.

AIG se za finanční krize a po chaosu vyvolaném pádem investiční banky Lehman Brothers dostala do existenčních potíží a hrozil jí bankrot, protože prodala obrovské množství pojistek proti nesplacení dluhopisů. Americká vláda rozhodla, že AIG je systémově důležitý finanční ústav a převzala v ní 80 procent akcií za celkem 182 miliard dolarů. Pozdějším prodejem svého podílu ale vláda nakonec získala o téměř 23 miliard dolarů více, než do AIG vložila.

Newsletter