Zpřesněná data indexu PMI služeb eurozóny ukázala pokles pod 60 bodů. Euro proti dolaru oslabuje pod 1,1860 EURUSD. Vzhledem k absenci domácích dat by se kurz koruny měl vyvíjet dle zahraničního dění. Aktuálně se obchoduje pod 25,45 za euro.

Čtvrtletní zisk Société Générale klesl o 40,5 procenta

Francouzské bance Société Générale, která je většinovým vlastníkem české Komerční banky, klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 40,5 procenta na 390 milionů eur (10,5 miliardy Kč). K poklesu přispěly mimořádné náklady spojené mimo jiné s prodejem chorvatské divize. Výsledky však byly lepší, než se očekávalo, díky nižším rezervám na ztrátové úvěry. Společnost současně oznámila, že uskuteční primární nabídku akcií své divize leasingu aut ALD.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zisk 359 milionů eur. Příjmy stouply o 1,3 procenta na 6,13 miliardy eur a rovněž překonaly očekávání.

Banka oznámila, že prodá na trhu minoritní podíl v divizi ALD. Rozhodnutí je součástí snah rozšířit své podnikání do dalších oblastí a omezit své napojení na sektor drobných bankovních služeb pro běžné spotřebitele kvůli nízkým úrokovým sazbám, které podkopávají příjmy na domácím trhu. ALD působí ve 41 zemí a má smlouvy na pronájem téměř 1,4 milionu aut, což z ní dělá přední leasingovou firmu v Evropě.

Evropské banky mají problémy s růstem zisku kvůli rekordně nízkým úrokovým sazbám, slabému ekonomickému růstu a přísnějším požadavkům na výši kapitálu. Société Générale se částečně podařilo zmírnit tento negativní dopad nižšími rezervami na ztrátové úvěry, zlepšením obchodních podmínek a lepšími výsledky v Rusku a v Africe. Banka rovněž oznámila, že zvýší dividendu o deset procent.

Zisk ve francouzské divizi drobných bankovních služeb nečekaně vzrostl o 25 procent na 402 milionů eur díky snížení nákladů a nižším rezervám na ztrátové úvěry. Zisk v divizi globálního bankovnictví a investorských zdrojů, která zahrnuje obchodování a investiční banku, stoupl o 51 procent na 432 milionů. V zahraniční divizi drobných bankovních a finančních služeb zisk stoupl o 50 procent díky návratu k zisku v Rusku a lepším výsledkům v Africe. Zisk však stáhly dolů náklady 235 milionů eur spojené s prodejem chorvatské banky Splitska Bank, rezervy na případné právní spory 250 milionů eur a další mimořádné náklady.

Komerční banka dnes oznámila, že její čistý zisk vzrost loni o 7,2 procenta na 14,074 miliardy korun. Celkové výnosy stouply o 2,3 procenta na 31,8 miliardy Kč. Výsledky byly ovlivněny jednorázovými příjmy například za podíl ve společnosti VISA Europe nebo prodej podílu ve společnosti Cataps. Bez jejich započtení by zisk klesl o 6,7 procenta a výnosy o 0,8 procenta.

Newsletter