Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

CVVM: Většina lidí nepovažuje zatížení lidí daněmi za spravedlivé

Většina veřejnosti nadále nepovažuje rozložení daňové zátěže mezi jednotlivé příjmové skupiny obyvatelstva za příliš spravedlivé. Čtyřiašedesát procent občanů si myslí, že daně lidí s nízkým příjmem jsou příliš vysoké, naopak daně lidí s vysokými příjmy jsou podle poloviny občanů nízké. Vyplynulo to z dnes zveřejněného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání s předchozím průzkumem se výsledky téměř nezměnily.

Jako přiměřené jsou nejčastěji vnímány daně lidí s průměrnými příjmy, označilo je tak 49 procent lidí. Podle dvou pětin dotázaných jsou vysoké a podle čtyř procent nízké. Daně lidí s vysokými příjmy považuje za přiměřené 27 procent lidí a 13 procent za vysoké. V případě nízkých příjmů mluví o přiměřené dani čtvrtina občanů a pouze dvě procenta lidí pokládají toto zdanění za nízké.

Celkem 62 procent dotázaných soudí, že by procento odvedené na daních u lidí s vysokými příjmy mělo být vyšší než u lidí s nízkými příjmy, přičemž 24 procent dokonce uvedlo, že by mělo být „mnohem vyšší“. Zhruba třetina veřejnosti je pro zdaňování stejnou sazbou bez ohledu na výši příjmu a jen procento dotázaných si myslí, že by lidé s vyššími příjmy měli na daních odvádět relativně menší část v porovnání s lidmi s nízkým příjmem.

Tři pětiny lidí ale daňovému systému v Česku nerozumí, zhruba třetina ho prý chápe.

CVVM provedlo průzkum v první polovině loňského listopadu mezi tisícovkou respondentů starších 15 let.

Newsletter