CzechInvest: ČR zaznamenává vlnu zájmu čínských investorů

esko nyní zaznamenává vlnu zájmu čínských investorů. Dosud byl podíl přímých čínských investic zprostředkovaných vládní agenturou CzechInvest oproti jiným zemím, jako je například Německo, Japonsko či USA, nevýrazný. Za posledních pět let pomohl CzechInvest zprostředkovat jen šest čínských investic do ČR v hodnotě 1,26 miliardy korun. Vytvoří přes 400 pracovních míst. Na dotaz ČTK to uvedl CzechInvest.

„V současné době však zaznamenáváme vlnu zájmu čínských investorů o ČR, která by do budoucna mohla přinést zajímavé investiční projekty. Tomu nahrává i nedávné otevření první české pobočky bankovního domu Bank of China, což významně usnadní vstup čínských investorů na český trh,“ uvedla mluvčí agentury Petra Menclová. Dosud se mezi největší čínské investory v ČR řadily firmy Solar Express, Yapp Czech Automotive Systems, Shanghai Maling, Saar Gummi Czech a CNR.

Čínská finanční a energetická společnost CEFC dnes oznámila, že koupila 60ti procentní podíl ve fotbalové Slavii. Společnost už ve čtvrtek uvedla, že zvýšila svůj dosavadní pětiprocentní podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group na 9,9 procenta. CEFC rovněž kupuje Martinický palác na Hradčanském náměstí a budovu bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě.

Firma podle serveru Lidovky.cz jedná i o koupi soukromého tuzemského leteckého dopravce Travel Service. Čínský internetový prodejce Alibaba má zase údajně zájem o pozemky v chebské průmyslové zóně.

ČR má s Čínou sedm společných podniků působících v tuzemsku. Celkový obrat těchto podniků za celou dobu jejich působení dosáhl 4,1 bilionu Kč (170 mld. dolarů), vyplývá z údajů Hospodářské komory. Čína je po Německu druhý největší dovozce. V případě exportu je na 18. místě. „Existuje tu tedy obrovský potenciál pro rozvoj společného podnikání,“ uvedl zástupce ředitele zahraničního odboru komory Petr Talafús.

„Myslím, že se jasně ukazuje, že renesance obchodních vztahů s Čínou má své výsledky a pro velmoc s největší ekonomikou světa se stáváme významným partnerem v Evropě. Zvyšující se počet čínských investic v naší zemi je důkazem toho, že Čína má důvěru v rostoucí a stabilní českou ekonomiku,“ řekl ČTK ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Podle člena představenstva Svazu průmyslu a dopravy a šéfa BRANO Group Pavla Juříčka si Čína Česko před lety vytipovala jako bránu do Evropy. „Riziko, že čínské firmy převezmou český byznys, a budou dovážet komponenty například pro automobilový průmysl či strojírenství, je minimální. Nebojme se toho,“ uvedl Juříček.

Číně se věnuje také pasáž v dnes zveřejněné výroční zprávě Bezpečnostní informační služby za rok 2014. „V případě čínské moci a jejích zpravodajských služeb se nesl rok 2014 ve znamení důrazu na vlivovou infiltraci do českých politických a státních struktur a sběru politického zpravodajství, a to vše za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků,“ píší zpravodajci.

Newsletter