CzechTourism utrácel nehospodárně, NKÚ podal trestní oznámení

Státní agentura na podporu cestovního ruchu CzechTourism v řadě případů utrácela nehospodárně a porušila několik zákonů. Pochybení se týkají veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem. Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) a podal trestní oznámení. O výsledku kontroly hospodaření agentury mezi roky 2012 a 2014 dnes ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Vyjádření CzechTourismu ČTK zjišťuje.

NKÚ podal ještě před ukončením kontroly trestní oznámení pro porušení povinnosti při správě cizího majetku a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Proto musel podle zákona se zveřejněním kontroly počkat do doby, než mu to policie umožní, uvedla Málková.

Kontroloři prověřili vedle CzechTourimu i hospodaření Centra pro regionální rozvoj, které také několikrát porušilo zákon, z kontroly ale podle kontrolního úřadu vyšlo výrazně lépe. Dohromady NKÚ kontroloval více než 326 milionů korun a majetek za 294 milionů Kč. Finančnímu úřadu oznámil podezření na porušení rozpočtové kázně za téměř 20 milionů korun.

„V řadě případů agentura zadávala veřejné zakázky bez ohledu na to, jestli by je nebylo možné vysoutěžit levněji,“ uvedl NKÚ. Agentura třeba nakupovala právní služby bez posouzení, jestli jde o nejvýhodnější variantu. Platila paušálně 45.000 korun měsíčně a právní firma nemusela vykazovat, kolik práce odvedla. U nákupu letenek CzechTourism nepořádal soutěže o dodavatele vůbec.

Distribuci výstavních a reklamních předmětů CzechTourism zase rozdělil do více zakázek malého rozsahu, které zadával bez otevřené soutěže. „Zakázky za téměř 3,8 milionu korun spolu ale souvisely a agentura je měla zadat najednou,“ uvedl kontrolní úřad.

Trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli vybraným veřejným zakázkám a smlouvám CzechTourismu podala loni v březnu také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Bývalé vedení příspěvkové organizace podle ministryně špatně nakládalo se stovkami milionů korun. Její kritika se týkala období let 2004 až 2014, kdy CzechTourismu šéfoval Rostislav Vondruška, někdejší ministr pro místní rozvoj ve Fischerově úřednické vládě. Na podzim ale pražská policie trestní oznámení odložila.

Newsletter