Dolar se po ziskovém začátku týdne dostal pod tlak. Dolarový index klesl po hranici 90,7 bodů, euro proti dolaru sílí nad 1,2100 EURUSD. Tlaky na slabší dolar podporují procyklické měny. V zisku jsou i měny regionu. Koruna se obchoduje pod 26,15 za euro.

CzechTourism: Zahraničních turistů v létě přibylo o dvě procenta

Do Česka by mohlo v létě přijet proti loňsku o dvě procenta více zahraničních návštěvníků, kteří se ubytují v hotelech, penzionech či kempech. Domácích turistů přibude o šest až osm procent, odhaduje agentura CzechTourism. Celkem by do ČR letos mělo zavítat více než devět milionů zahraničních turistů, loni jich přijelo 8,7 milionu.

Podle agentury celkový roční nárůst však nebude tak silný jako v prvním čtvrtletí. Na návštěvnosti evropských zemí se totiž negativně promítají nedávné teroristické útoky ve Francii či Německu. U návštěvníků ze vzdálených zemí jako USA, Japonsko či Čína je Evropa vnímána jako jedna destinace a turisté příliš nerozlišují mezi jednotlivými zeměmi.

Ve statistikách také nejsou zahrnuti turisté ubytovaní v soukromí přes služby jako jsou Airbnb, HomeAway či Vacation Rentals. Ty už obslouží podle odhadů deset až 15 procent turistů ubytovaných v Praze.

„Bezpečnostní situace v Evropě v tuto chvíli pozici České republiky spíše pomáhá. ČR je dlouhodobě vnímána jako bezpečná turistická destinace, na rozdíl od některých konkurenčních destinací,“ sdělila dnes ČTK ředitelka Institutu turismu agentury CzechTourism Markéta Vogelová.

Letní sezona bude podle Asociace cestovních kanceláří co do počtu turistů nejlepší za posledních pět let. „Když projdete Prahou, Praha praská ve švech. Kdybyste v tuhle chvíli chtěl sehnat deset pokojů v jednom hotelu, tak je neseženete,“ uvedl místopředseda asociace Jan Papež. Cestovní kanceláře v řadě zemí světa podle Papeže v posledních letech zařadily Prahu do svých katalogů jako bezpečnou destinaci.

Také podle hotelové skupiny CPI Hotels Česko těží z pověsti bezpečné země. „Letošní letní sezona se vyvíjí slibně, i když o rekordech v návštěvnosti rozhodně mluvit nemůžeme. Navzdory komplikované bezpečnostní situaci v Evropě však turisté nepodlehli obavám a příjezdový ruch se nezastavil,“ uvedla mluvčí Dana Belušová.

Obsazenost hotelů skupiny se pohybuje mírně nad loňskou úrovní. „U pětihvězdičkového Buddha-Bar Hotelu Prague jsme v letní sezoně zaznamenali skokový nárůst zahraničních turistů z Francie, kterých přijelo zhruba šestkrát více než ve stejném období minulého roku,“ dodala Belušová.

Newsletter