CzechTrade otevřel novou zahraniční kancelář v nigerijském Lagosu

Státní agentura CzechTrade otevřela novou zahraniční kancelář v nigerijském Lagosu. Jde o čtvrtou pobočku na africkém kontinentu. Agentura to dnes uvedla v tiskové zprávě. V letošním roce CzechTrade neplánuje otevírat další zahraniční zastoupení. Loni do sítě 50 zastoupení v cizině přibylo sedm poboček, třeba v Singapuru, Peru, Íránu, indickém Bangalore či Číně.

„Díky pozici Nigérie jako významného importéra a podpoře vlády v oblasti strategických partnerství se zahraničními investory vidíme v tomto regionu velký exportní potenciál,“ uvedl generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.

ČR je podle něj v zemi vnímána jako spřátelená země a české výrobky jsou v Nigérii, díky historickým vazbám, velmi dobře známy. „Nigérie a Evropská unie mají dohodu o volném obchodu, která umožňuje dovoz českých výrobků do země v rámci legislativy EU,“ dodal ředitel kanceláře v Lagosu Štěpán Ctibor Beneš.

V posledních letech se v Nigérii podle něj podařilo navázat obchodní vazby jak významným českým značkám, jako jsou Škoda Auto, Aero Vodochody nebo Veba Broumov, tak i středním a menším podnikům, jakými jsou výrobci české průmyslové trhaviny, společnosti Explosia a Austin Detonator, nebo výrobce žiletek Czech Blade.

Páteří nigerijské ekonomiky je ropný průmysl, země je 12. největším vývozcem ropy na světě. Dalšími odvětvími, ve kterých se mohou české firmy na tamním trhu uplatnit, jsou průmyslová výroba, především pak textilní, zbrojní a stavební, ale také zásobování vodou nebo služby – stavební, IT, telekomunikační, bankovní.

Český vývoz do Nigérie se letos od ledna do listopadu propadl o 47 procent na 858 milionů korun.

Newsletter