Daimler investuje do závodu v Maďarsku miliardu eur

Německá automobilka Daimler postaví v Maďarsku svůj druhý závod na výrobu osobních aut. Investice do nové továrny, která bude stát vedle současného závodu firmy ve městě Kecskemét, má činit jednu miliardu eur (27 miliard Kč). Uvedla to automobilka v dnešním prohlášení.

Nový závod vytvoří 2500 pracovních míst. V závodě by se měly vyrábět vozy s pohonem předních kol i zadních kol a má být schopen vyrábět i vozy s alternativními pohony.

Maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó uvedl, že vláda nabídla Daimleru pobídky ve výši 12,9 miliardy HUF (1,1 miliardy Kč). Plná výrobní kapacita nového závodu by měla činit 150.000 vozů ročně a vývoz ze země by měl díky tomu stoupnout o tři procenta. Současný závod Daimleru v Maďarsku loni vyrobil 180.000 vozů.

Daimler otevřel svůj první závod v Kecskemétu na jaře 2012. Nejprve zde vyráběl malé automobily Mercedes-Benz třídy B. V roce 2013 rozšířil produkci o kupé třídy CLA a o dva roky později zde začal vyrábět také model CLA Shooting Brake. Divize Mercedes-Benz Manufacturing Hungary zaměstnává kolem 4000 lidí a do konce loňského roku automobilka investovala do závodu celkem jednu miliardu eur.

Výroba automobilů je páteří maďarské ekonomiky, upozornila maďarská tisková agentura MTI. Hodnota produkce automobilů v zemi byla loni rekordní a v prvních pěti měsících letošního roku vzrostla opět procent. Na celkové průmyslové výrobě v zemi má nyní automobilový sektor podíl 31 procent a zaměstnává 157.000 lidí, což je o 13 procent víc než koncem loňského roku, dodal Szijjártó.

Newsletter