Daimler postaví svou první továrnu na výrobu osobních aut v Rusku

Německý koncern Daimler postaví svou první továrnu na výrobu osobních aut v Rusku. Nový závod nedaleko Moskvy by měl zahájit výrobu v roce 2019, uvedla dnes firma s tím, že do projektu investuje přes 250 milionů eur (6,8 miliardy Kč). Podle agentury Reuters jde o první novou investici některé z velkých západních automobilek v Rusku od zavedení protiruských sankcí.

Továrna bude vyrábět automobily Mercedes-Benz a zaměstná zhruba 1000 lidí. Podle ruského ministerstva obchodu a průmyslu bude produkce závodu přesahovat 20.000 vozů ročně.

Investice přichází v době, kdy ruský automobilový trh začíná po prudkém útlumu vykazovat známky oživení. „Rusko má pro Mercedes-Benz strategický význam a je atraktivním růstovým trhem,“ uvedl člen vedení divize Mercedes-Benz Markus Schäfer.

V uplynulých letech se ruský automobilový trh stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou dolehly nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Loni prodej aut v Rusku klesl o 11 procent na 1,42 milionu. Tempo propadu ale výrazně zpomalilo z předloňských 36 procent.

Podnikatelské sdružení AEB předpokládá, že letos už se prodej zvýší, a to o čtyři procenta na 1,48 milionu vozů.

Newsletter