Další Čech se dostal do mezinárodní sítě inovátorů

Do mezinárodní sítě Ashoka Fellows sdružující výjimečné inovátory z celého světa, přibyl další Čech. Jiří Skuhrovec, zakladatel think-tanku EconLab a autor žebříčku zIndex se zařadil mezi světové osobnosti, jako je třeba autor Wikipedie, Jimmy Wales, či nositel Nobelovy ceny za mír, Kajláš Satjárthí.

Ekonom a informatik Jiří Skuhrovec na základě údajů z veřejných databází dokáže vyhodnocovat, jak instituce nakládají s veřejnými prostředky, například při zadávání veřejných zakázek. Na ty jde v Česku zhruba polovina peněz daňových poplatníků, přičemž veřejné instituce nemají příliš velkou důvěru občanů, že utrácejí peníze rozumně. Čerstvý Ashoka Fellow se svým týmem sleduje rovněž financování politických stran a hodnotí jejich provázanost s byznysem. Střet zájmů měří jako objem dotací a zakázek plynoucí firmám napojeným na politiky.

„Přístup Jiřího Skuhrovce je i světově unikátní, protože řeší problém veřejné správy a důvěryhodnosti státu prostřednictvím datové analýzy. Díky tomu obstál i ve velké konkurenci uchazečů před mezinárodní porotou ve Washingtonu,“ uvedla Pavlína Hořejšová, ředitelka české Ashoky.

„Abych byl upřímný, ten proces byl náročnější, než jsem čekal. Trval několik měsíců, ale hodně mi to pomohlo vyjasnit si některé strategické otázky a směr, kterým se ubírat, aby ta činnost měla skutečně systémový dopad“, komentuje svůj úspěch Jiří Skuhrovec a dodává: „Je to pro mě velký impuls pro další práci. Ashoka poskytuje svým Fellows jedinečné zázemí – nejde jen o stipendium, ale také o nefinanční podporu ve formě neuvěřitelně bohaté sítě inspirativních lidí a různých nástrojů pro strategický i osobnostní rozvoj.“

Přístup Jiřího Skuhrovce má velký potenciál přispět k systémovým změnám nejen v Česku, ale už dnes se stal součástí aktivit v dalších evropských zemích. Expert na analýzu Big Data z veřejných institucí spolupracuje například s univerzitami v Princetonu, Stanfordu či  Cambridge. Se svým týmem v EconLabu se zapojil i do mezinárodního projektu, který sbírá data o veřejných zakázkách po celé Evropě. Díky nim se nyní chystá na monitoring problematických zakázek v zahraničí, což přinese zajímavá srovnání i pro ČR. Jedinečné know-how rovněž slouží jako důležitá inspirace pro nový systém dohledu nad veřejnými zakázkami na Ukrajině.

Newsletter