Další podpora pracujícím rodinám s dětmi. Vláda schválila zvýšení přídavku na dítě

Vláda na svém dnešním jednání podpořila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na další podporu pracujících rodin s dětmi. Od nového roku se zvýší přídavek na dítě o víc než čtvrtinu. Navíc se rozšíří okruh rodin, které na něj budou mít nárok. Nově na něj dosáhne zhruba o 250 tisíc dětí více. Změny by měly začít platit od 1. dubna 2021.

„Přídavek na dítě se nezvyšoval 12 let! Přitom od té doby rostly životní náklady rodinám minimálně o čtvrtinu. Pracující rodiny s dětmi, obzvlášť pak ty s nižšími příjmy, si pomoc zaslouží. Dělají všechno správně, ale příjem jim zkrátka nevystačí. A teď v době koronavirové epidemie mají tyto rodiny situaci ještě složitější. Před tím nemůžeme zavírat oči,“ vysvětluje ministryně Maláčová důvody proč se přídavek na dítě zvyšuje právě nyní.

Jak se zvýší přídavek na dítě a kdo na něj dosáhne?

Jelikož se přídavek na dítě nezvyšoval od roku 2008, jeho reálná hodnota klesla o víc než čtvrtinu. Současné navýšení o 26 % tak dorovná tuto ztrátu.

Věk dítěte Základní sazba Zvýšená výměra
Nyní Po zvýšení Nyní Po zvýšení
0 – 6 let 500 Kč 630 Kč 800 Kč 930 Kč
6 – 15 let 610 Kč 770 Kč 910 Kč 1070 Kč
15 – 26 let 700 Kč 880 Kč 1000 Kč 1180 Kč

 

I nadále bude platit, že částky přídavku na dítě ve zvýšené motivační výměře pro pracující rodiny budou o 300 Kč vyšší než v základní výměře. Nárok na zvýšenou výměru mají rodiny, kde má některý z rodičů příjem ze závislé činnosti (alespoň ve výši životního minima), ze samostatné činnosti, z dávek nemocenského pojištění, nějakou formu důchodu, pobírá rodičovský příspěvek nebo mateřskou apod. Tento příjem musí mít rodina pravidelně každý měsíc.

Návrh zároveň obsahuje také rozšíření okruhu nezaopatřených dětí, které na přídavek budou mít nárok. Navrhuje se zvýšit hranici příjmu rodiny, od které mají nárok na tuto dávku. Doposud byl hranicí 2,7násobek životního minima rodiny, nově to bude 3,4násobek. Jen zvýšením hranice příjmu pro přídavek na dítě se podpoří jednou tolik dětí jako je tomu dnes. Celkem by tak mohlo být podpořeno zhruba 20 % všech nezaopatřených dětí. Přídavek na dítě tak nejvíce pomůže pracujícím rodinám s nízkými příjmy.

Novelu zákona o státní sociální podpoře musí nyní projednat Parlament ČR a podepsat prezident republiky. Změny by měly začít platit od 1. dubna 2021.

Newsletter