Další zklamání z čínské ekonomiky. Peking chystá reformu státních firem

Růst čínských investic a průmyslové výroby v srpnu zaostal za očekáváním. Dnešní data jsou další známkou, že druhá největší ekonomika světa ztrácí na síle. Čína dnes zveřejnila podrobnější informace o chystané reformě státních podniků. Právě restrukturalizace podniků ve státním vlastnictví patří k nejakutnějším potřebám, které před vládnoucí komunistickou vládou stojí, napsala agentura Reuters.

Průmyslová výroba sice v srpnu zrychlila meziroční růst z červencových 6,0 na 6,1 procenta, na odhady to ale nestačilo. Investice do nemovitostí a dalších dlouhodobých aktiv se za prvních osm měsíců roku zvýšily meziročně o 10,9 procenta, což je nejpomalejší tempo za 15 let a horší výsledek, než se čekalo, vyplývá z dnešních údajů čínského statistického úřadu.

Dnešní údaje spolu s dřívějšími neuspokojivými daty o inflaci a zahraničním obchodu zvyšují šance, že růstové tempo čínské ekonomiky mohlo poprvé od světové krize sestoupit pod sedm procent. Obavy ze zpomalování čínské ekonomiky v uplynulých týdnech znervózňovaly globální trhy a posílily spekulace, že americká centrální banka (Fed) by příští týden mohla odložit dlouho očekávané zvýšení úrokových sazeb.

Premiér: Čína své ekonomické cíle splní

Čínská centrální banka ve snaze podpořit ekonomiku od listopadu pětkrát snížila úrokové sazby a zavedla další opatření na podporu růstu. Podle ekonoma společnosti Commerzbank Čou Chaa je čínská ekonomika velmi slabá a Peking bude muset pokračovat v uvolňování měnové politiky.

Čínská vláda a ústřední výbor vládnoucí komunistické strany dnes zveřejnily podrobnosti o plánované reformě státních podniků. Ta by podle oficiální agentury Nová Čína měla zahrnovat vedle sanace a fúzí těchto podniků také jejich částečnou privatizaci. S jejich akciemi se bude moci veřejně obchodovat na burze. Vláda přitom podporuje takzvané „smíšené vlastnictví“. Ve státních firmách by tak mohli mít podíl státní i soukromí investoři.

Časový rozvrh pro přechod na tuto formu vlastnictví prý nebude. Každý podnik se pro tuto změnu bude moci rozhodnout, až k tomu bude mít vhodné podmínky, uvedla Nová Čína. „Přesvědčivé výsledky“ by prý reforma měla přinést do roku 2020.

Čínská vláda spravuje centrálně 111 podniků. Místní vlády vlastní a řídí kolem 25.000 státních podniků.

Newsletter