Danone kupuje amerického výrobce biopotravin za deset mld. USD

Francouzská potravinářská skupina Danone se dohodla na koupi amerického výrobce biopotravin WhiteWave Foods za deset miliard dolarů (244 miliard Kč). Pro Danone je to největší akvizice za téměř deset let. Firmě, která je největším výrobcem jogurtů na světě, obchod umožní posílit svou přítomnost na americkém trhu.

WhiteWave Foods se specializuje na výrobu bio mléčných výrobků či rostlinných alternativ mléka a jogurtů. Vlastní značky jako Silk, Horizon Organic či Earthbound Farm. Loni měla obrat čtyři miliardy dolarů.

Danone za akcii americké firmy nabídla 56,25 USD v hotovosti. Po započítání dluhu a některých dalších závazků WhiteWave Foods tak obchod s americkou firmu ohodnocuje na 12,5 miliardy dolarů (305 miliard Kč). Pro Danone je to největší akvizice od nákupu nizozemské skupiny Numico v roce 2007, napsala agentura Reuters.

Danone, která se potýká s obtížemi na trzích v Brazílii nebo Rusku, se chce dostat k zámožnějším spotřebitelům. Převzetím WhiteWave Foods se velikost jejích podnikatelských aktivit ve Spojených státech zvýší na dvojnásobek, uvedla firma v dnešním sdělení.

Newsletter