Danske Bank: Dánsku a Finsku by v případě brexitu hrozila recese

Severské ekonomiky by v případě vystoupení Británie z Evropské unie mohly zaznamenat útlum, přičemž Dánsko a Finsko by mohly sklouznout do recese. Uvedla to dnes podle agentury Reuters Danske Bank. Severské ekonomiky by podle ní mohly zpomalit tempo růstu o půl až jedno procenta.

Ekonomové odhadují, že kdyby se Britové ve čtvrtečním referendu rozhodli pro brexit, mohl by být dopad na hospodářský růst patrný už v druhé polovině tohoto roku. Dánsko a Finsko by podle nich tehdy mohly sklouznout do recese.

„Dánsko by doplatilo na svou provázanost s evropskou ekonomikou, Švédsko a Finsko na svou závislost na vývozu investičního zboží a Norsko na pravděpodobný propad cen ropy,“ uvedla společnost Danske Bank.

Mika Kuismanen z finského ministerstva financí dnes uvedl, že finská ekonomika by mohla sklouznout do recese i bez brexitu. „Růst není tak silný, tento dopad by mohly mít i jiné vnější otřesy,“ prohlásil podle agentury Reuters Kuismanen, který na ministerstvu vede oddělení prognóz.

Finské ministerstvo financí odhaduje letošní růst hrubého domácího produktu na 1,4 procenta. V příštím roce čeká zpomalení na rovné jedno procento.

Newsletter