Evropské i americké výnosy rostou. Poptávka je mírně vyšší po dolaru, který tak sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se posunul zpět pod 1,1900 EURUSD. Měny regionu mírně ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Dánsko a Polsko by prý měly vybudovat plynovod Baltic Pipe

Dánsko a Polsko by měly pokročit v plánech na vybudování plynovodu Baltic Pipe, aby propojily své plynárenské sítě. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters dánský provozovatel rozvodné sítě Energinet.dk. Provozovatelé již v březnu uvedli, že budou uvažovat o projektu, který by zajistil dodávky zemního plynu do Pobaltí, Polska, na Slovensko a na Ukrajinu. Studii proveditelnosti by chtěli dokončit ještě letos.

„Mělo se to postavit už před mnoha lety. Myslím si, že nyní je správná chvíle to provést,“ prohlásil podle Reuters prezident a generální ředitel dánského operátora Energinet.dk Peder Andreasen na evropském hospodářském kongresu (EEC) v Katovicích. Je to podle něj způsob, jak zajistit dodávky nejen do Polska, ale i na Ukrajinu, na Slovensko či dokonce do Finska.

Polsko hledá způsoby, jak omezit svou závislost na ruském zemním plynu. Polská vláda nedávno schválila plán dominantního polského plynárenského podniku PGNiG na vybudování plynovodu mezi Norskem a Polskem. Zamýšlený plynovod Baltic Pipe vnímá Varšava jako způsob, jak využít severomořská naleziště plynu, ovládaná státem řízeným podnikem PGNiG.

PGNiG v současnosti většinu plynu pro své zákazníky v Polsku nakupuje od ruského Gazpromu. Dlouhodobý kontrakt o plynových dodávkách s ruským podnikem vyprší v roce 2022.

Newsletter