Darování oděvů charitě není dle ministerstva u DPH stejné jako u potravin

Situace, kdy je možné odpustit daň z přidané hodnoty (DPH) u oblečení poskytnutého na charitativní účely, není stejná jako v případě potravin. Uvedlo to dnes na dotaz ČTK ministerstvo financí v reakci na zprávu, že obchodní řetězce požadují po ministerstvu nulový základ daně při darování oděvů a obuvi charitativním organizacím. O jednáních mezi ministerstvem a obchodními řetězci ve čtvrtek informovala Česká televize. Úřad dnes na dotaz ČTK potvrdil, že se na něj v této věci obrátili zástupci některých obchodních řetězců.

MF uvedlo, že je vázáno platnou směrnicí EU o DPH, podle které musí obchodní řetězec daň zaplatit ze základu daně, kterým je částka odpovídající ceně zboží se zohledněním podmínek na trhu.

„Způsob stanovení základu daně u zboží podléhajícímu morálnímu opotřebení není analogický se situací u vyřazených potravin, neboť na potravinu, které dnes končí expirační lhůta, lze zítra pohlížet jako na v obchodním řetězci prakticky neprodejnou. Jinými slovy faktická využitelnost a hodnota trika nekončí tím, že jeho barva vyšla z módy,“ uvedlo ministerstvo.

V případě potravin nemusí od roku 2015 obchodní řetězce u darovaných potravin odvádět DPH. Do té doby musely řetězce odvádět DPH z původní prodejní ceny výrobků. Každou darovanou položku museli navíc uvést v darovací smlouvě.

Newsletter