Datová centra jsou na home office připravena. A co vaše domácnost?

Při druhé vlně covidu roste internetový provoz, uvádí společnost Algotech, která v České republice provozuje cloudová řešení a datová centra. Na limitu jsou ale domácí sítě, které kombinaci výuky a práce z domova spolu se streamováním médií nemusí často unést.

Data Algotechu potvrzují, že čas uživatelů strávený na internetu v důsledku protiepidemických opatření a většího podílu práce z domova roste. Celkový provoz do a i z internetu se zvýšil o desitky procent, u lokálních poskytovatelů se dokonce místy znásobil. Po jarním lockdownu se tento trend opět potvrdil, protože opět výrazně narost podíl videokonferencí, společně s on-line hraním her a sociálními sítěmi.

Ve srovnání s předchozími týdny vzrostl provoz aplikací jako Skype, Microsoft Teams, Zoom a to přibližně o 30 %. Dle dat softwarových firem, využívání cloudových datových uložišť a serverů v době, kdy velký počet lidí pracuje z domova a školní výuka probíhá rovněž přes internet vzroste přibližně o dalších 25 %.

Servery jsou připraveny

“Kapacity našich datových center pravidelně analyzujeme a s předstihem navyšujeme jejich výpočetní výkon. V moment, kdy se naše servery dostanou na polovinu jejich kapacity, okamžitě navyšujeme jejich výkon tak, aby byla zajištěna dostatečná rezerva pro všechny uživatele a nemohlo tak dojít k omezení dostupnosti našich služeb,” vysvětluje Petr Loužecký, ředitel cloudových služeb společnosti Algotech.

Pro datová centra tedy nepředstavuje vyšší zatížení v době pandemie koronaviru problém. Slabé místo je často nedostatečná kvalita internetového připojení v domácnostech, kterou si musí každý z nás spravovat sám.

Čtyřčlenná rodina, kde rodiče pracují současně z domova spolu s dětmi, jejichž výuka nyní probíhá online, představuje pro jednoduchou domácí internetovou síť poměrně velkou zátěž, kterou nemusí ustát. Mohou nastat potíže s připojením k videokonferencím, někdy může internetové připojení celé domácnosti vypadnout úplně. Správa domácí sítě je přitom velice jednoduchá a uživatel k tomu nepotřebuje ani pokročilé IT znalosti.

Zde je pár tipů pro internetovou domácnost bez problémů:

  • Zapněte na svém routeru pásmo 5GHz

Mnoho zařízení je připojených na starším pásmu signálu 2,4GHz, které tak může být značně přetížené. Děje se tak zejména v hustě obydlených oblastech, nebo bytových domech, kde je opravdu velký počet aktivních bezdrátových zařízení. Kvůli rušení signálu pak internet může uživateli běžet pomaleji. Pokud máte nový bezdrátový směrovač, zkontrolujte si v nastavení zapnutí pásma 5GHz.Takový signál bude mnohem rychlejší a stabilnější, zkrátí se ale jeho dosah.

  • Zvažte pořízení WiFi extenderu

Některé místnosti ve vaší domácnosti mohou mít slabý signál WiFi. Pokud máte například bezdrátový směrovač u počítače v podkrovní kanceláři, zařízení v obývacím pokoji v přízemí přijímají zhoršený WiFi signál. WiFi extender, který pouze zapojíte do zásuvky, zvýší signál i v místnostech, kde doposud nebyla možnost se k internetu připojit. WiFi extender pořídíte již v řádu několika stokorun.

  • Počítače, které nepřenášíte, připojte k internetu kabelem

Přes to, že bezdrátová WiFi technologie udělala v posledních letech velký pokrok, v rychlosti stále zatím nic nenahradí klasický LAN kabel. “Pokud chcete mít jistotu stabilního připojení bez rušení jiným signálem, připojte počítač k vašemu směrovači kabelem. Stojí pár korun a v domácnosti se rozhodně neztratí,” radí Loužecký.

  • Ověřte si, zda používáte dostatečně silné heslo k WiFi

Zabezpečení sítě je první a základní krok, který by měl učinit každý uživatel provozující domácí WiFi.  Heslo by mělo mít šifrování, a to minimálně WPA2 s šifrovacím protokolem AES. “Kvalitnější směrovače v sobě mají zabudovanou ochranu proti síťovým útokům, což ocení hlavně uživatelé, kteří pracují s citlivými daty,” doplňuje Karel Diviš, ředitel společnosti IDC-softwarehouse. Správným ověřením zabezpečení tak zaručíte, že se na vaší síť nepřipojí soused, či náhodný kolemjdoucí na ulici.

  • Zjistěte skutečnou rychlost připojení na Vaší adrese

Dosahuje skutečně vaše připojení rychlosti, kterou máte ve smlouvě s poskytovatelem internetového připojení? Prověřte si, zda je na vaší adrese levnější varianta připojení, nebo rychlejší technologie. Můžete tak měsíčně ušetřit stovky korun.

V neposlední řadě, jak všichni víme, práce všech členů rodiny v kombinaci s distanční školní výukou, může být náročná a intenzivní. “Tento rok jsou jednou z nejprodávanějších položek na Amazonu bezdrátová sluchátka a určitě ne náhodou. Děti i rodiče potřebují na svou práci klid a v době pandemie, když všichni fungují z domova, to sluchátka jistě usnadňují,” dodává David Cikánek ze společnosti EXPANDO.

Newsletter