Davis: Londýn bude v zájmu obchodu s EU sázet na evropské vývozce

Británie bude k prosazení co nejotevřenější obchodní dohody s Evropskou unií využívat pomoci evropských vývozních odvětví. Řekl to dnes britský ministr pro odchod z unie David Davis. Ministr nevěří, že by se během minimálně dvou let jednání nepodařilo žádnou dohodu sjednat a že obchodní vztahy obou stran by se po vystoupení Británie z EU musely řídit obecnými pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

Vývozci v jednotlivých zemích EU by měli podle ministra své vlády tlačit k uzavření vzájemně výhodné dohody o volném obchodu s Británií. „Očekávám, že německé automobilky, francouzští farmáři a mnozí další – třeba polští průmysloví výrobci… předloží svým vládám argumenty, které posílí naše vlastní argumenty,“ řekl Davis výboru britského parlamentu.

Davis rovněž odmítl představu, že by Británie za přístup na evropské trhy musela platit, ať už ve formě cel, nebo v podobě příspěvků do unijního rozpočtu, jako to dělají některé nečlenské země. „Obchod je vzájemně přínosný. Nikdo by neměl nikomu platit za to, že s ním může obchodovat,“ citovala Davise agentura Reuters.

Britská premiérka Theresa Mayová opakovaně řekla, že Londýn záměr vystoupit oznámí Evropské unii oficiálně nejdříve začátkem příštího roku. Do té doby chce její vláda připravit vyjednávání.

O vystoupení Británie z EU rozhodli voliči v červnovém referendu. Londýn i EU chtějí po rozluce zachovat co možná nejtěsnější vztahy, problémem ale může být otázka kontroly přistěhovalectví. Brusel dal Británii už na vědomí, že pokud neumožní volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu, nemůže počítat s přístupem na jednotný unijní trh.

Newsletter