De Beers: Prodej diamantových šperků byl loni rekordní

Tržby z globálního prodeje diamantových šperků loni stouply o tři procenta na rekordních více než 80 miliard USD (1,9 bilionu Kč). K růstu přispěla vysoká poptávka ve Spojených státech a dalších hlavních trzích. Uvedl to dnes těžař diamantů De Beers. Varoval však, že letošní rok bude pro toto odvětví obtížný.

Prodej broušených diamantů v USA loni stoupl o sedm procent. Poptávka v Číně v místních měnách stoupla o šest procent a v Indii o tři procenta. Tyto tři země patří mezi největší diamantové trhy na světě. USA mají na celosvětovém prodeji diamantů podíl 42 procent, Čína 16 procent a Indie osm procent.

„Růst by činil téměř pět procent, pokud by americký dolar v druhé polovině 2014 neposílil vůči měnám některých zemí, které patří mezi největší spotřebitele diamantů,“ uvedl De Beers ve zprávě.

Firma, která je dceřinou společností těžařského gigantu Anglo American, však současně varovala, že v letošním roce bude růst zřejmě mírnější. Může za to silný americký dolar a ekonomické zpomalení v Číně.

Generální ředitel firmy Philippe Mellier dodal, že mnoho firem v odvětví začalo rok s většími zásobami, než plánovaly. Mohla za to slabá poptávka po diamantových špercích koncem loňského roku. Kvůli tomu firma očekává, že letošní rok bude pro toto odvětví mnohem náročnější.

Podle karátů se globální těžba surových diamantů loni snížila o tři procenta na zhruba 142 milionů karátů. Na svém vrcholu byla v roce 2005, kdy činila 175 milionů karátů, napsala agentura Reuters.

Firma De Beers vznikla v roce 1888. Zabývá se průzkumem, těžbou a prodejem diamantů, kontroluje více než třetinu celosvětového trhu se surovými diamanty. Těží diamanty v Botswaně, Namibii, Jihoafrické republice a Kanadě.

Newsletter