Debata kandidátů na rakouského prezidenta byla bez moderátora

Rakouská televize zvolila před druhým kolem prezidentských voleb nezvyklý formát televizní debaty, když spolu dvojice kandidátů diskutovala bez moderátora. Výsledek byl ale katastrofální, soudě alespoň podle rakouských a německých komentátorů. Kandidáti – Norbert Hofer (FPÖ) a Alexander Van der Bellen (Zelení) – spolu hovořili způsobem, který podle některých snižuje důstojnost prezidentského úřadu.

Podle rakouského deníku Kurier svedli oba kandidáti v neděli na soukromé televizní stanici ATV útočný a někdy i podpásový slovní souboj. Třičtvrtěhodinová debata bez moderátora a obsahového vedení byla podle listu experimentem, který neměl šanci na úspěch. Oba kandidáti v ní podle něj promeškali šanci získat politické body.

Velmi kritická byla i dvojice analytiků, kterou si pozvala televize ATV. Podle politického poradce Thomase Hofera měla debata plná vzájemných výpadů úroveň mateřské školky a oba uchazeči o post hlavy státu se zesměšnili. Odborník na veřejné mínění Peter Hajek zase hovořil o tom, že kandidáti nebyli schopni dostat se ze spirály osobních výpadů.

Deník Wiener Zeitung označil debatu kandidáta populistické Svobodné strany Rakouska a kandidáta zelených za rétorický zápas ve volném stylu, komentátor německého deníku Süddeutsche Zeitung zase za zápas v bahně, rakouský list Krone pak diskuzi hodnotí jako debakl.

Rakouská televize podobný model debaty, v níž se objevovaly výrazy jako lhář, prasárna nebo drzost, využila naposledy před několika desetiletími.

Druhé kolo rakouských prezidentských voleb se uskuteční v neděli 22. května. První kolo hlasování vedlo na rakouské politické scéně k dramatickým otřesům, když i kvůli neúspěchu sociálnědemokratického kandidáta opustil funkci rakouského kancléře Werner Faymann.

Newsletter