Debata kolem Babišových daní je pseudokauza, zní z ANO

Debata kolem daní ministra financí Andreje Babiše (ANO) je podle šéfa poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka vymyšlená pseudokauza, která má Babiše odstranit z české politiky. To, co předvádí opozice s vládní ČSSD a KDU-ČSL ve Sněmovně, označil Faltýnek dnes před poslanci při diskusi o bodu s názvem Daňové podvody ministra financí za určité pokrytectví.

„Takže jestli by se tady mělo něco řešit a vyšetřovat, tak polistopadové fungování jednoho z nejhorších ministrů financí České republiky,“ prohlásil Faltýnek na adresu předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska, který bod na program prosadil.

K řečnickému pultu si Faltýnek přinesl knihu, kterou o Kalouskovi před několika lety vydal protikorupční nadační fond. Všem poslancům doporučil, aby si ji důkladně přečetli. „Ta modrá publikace byla stvořena organizací, která byla sponzorována z peněz Agrofertu, tak jak se obecně ví, takže ohánět se tady s ní je přinejmenším velmi šalebné,“ reagoval na to Leoš Heger (TOP 09).

Faltýnek taky přečetl Babišovo vyjádření, protože ministr financí byl z dnešního jednacího dne kvůli akcím v jižních Čechách omluven. „Jako jediný politik v České republice jsem zveřejnil daňová přiznání za posledních 20 let. Já skutečně nemám co skrývat. Pořád čekám, až se ke mně někdo z kolegů předsedů parlamentních stran přidá,“ napsal Babiš.

Firmy, které ministr financí v minulosti prodal tehdy své skupině Agrofert, prý převedl za cenu určenou soudním znalcem. Babiš také tvrdí, že šestiprocentní úrok nebyl v roce 2012 u desetiletých korporátních dluhopisů neuvěřitelně vysoký a netržní, jak tvrdí Kalousek. „Tržní výše úroku byla navíc ověřena znalcem,“ uvedl ministr financí.

Babiš také v textu poukázal na to, že Agrofert roky vlastnil průhledně jako fyzická osoba. „Žádný Kypr, Holandsko, různé ostrovy jako kamarádi mnohaletého ministra financí,“ rýpl si do Kalouska.

Místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek podotkl, že z hnutí ANO už roky zaznívá, kdo různě kradl nebo krade. „Jestliže takto zásadní obvinění zde zaznívají, tak buď nechť je doprovází trestní oznámení a potrestání viníků, a pak to bude projevem síly, dostatku argumentů a rozhodnosti, a jestliže to pouze tři roky slyšíme, tak je to pouze rétorické cvičení a je to spíš projevem slabosti,“ prohlásil.

Mimo jiné nad tím, že korunové dluhopisy Agrofertu si mohl koupit jen jeho tehdejší majitel Babiš, se pozastavil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Upozornil také na to, že skupina je emitovala jen tři dny před účinností novely, která nedanění výnosů z těchto obligací zrušila. Podle Stanjury by se na věc měla zaměřit finanční správa. „Vidím problém v tom, že daňová správa si troufá na malé a těch velkých se bojí,“ řekl. Nezařazený poslanec Karel Fiedler mluvil v souvislosti s korunovými dluhopisy přímo o účelové daňové optimalizaci.

Debata se stočila i k Babišově dnešní absenci. Markéta Adamová Pekarová (TOP 09) prohlásila, že Babiš nepřišel „doslova srabácky“. Poslanci hnutí ANO jí ale připomínali, že už dopoledne žádali o odklad debaty do podvečera, aby ministr financí mohl dorazit.

Newsletter